Дијагностика (June 2019)

mac.doctorsask.com
Амниоцентеза

Амниоцентеза

За време на бременоста, поради различни причини, може да се случи кршење на фетусот. Детето е опкружен со амнионска течност - амнионската течност содржи живи клетки на кожата и други супстанции. Нивното истражување помага да учат вредни информации за здравјето на фетусот, како и името на оваа дијагностичка метода - амниоцентеза.

Колоноскопија

Колоноскопија

Истражувачки методи црево Постојат неколку, но повеќето сигурен метод за откривање на рак на дебелото црево е колоноскопија. Палпација на абдомен, лабораториски тестови, дијагностички методи зрачење (Х-зраци, ултразвук), исто така, им помогне на лекарите во дијагнозата. Сепак, колоноскопија само што им овозможува црево без хируршка интервенција директно се погледне во внатрешноста и да ги испита состојбата на цревниот ѕид.

Флуорографски на белите дробови

Флуорографски на белите дробови

Radiophotography белите дробови - студии на градите со Х-зраци навлегуваат во ткивото на белите дробови и на белите дробови се толерира слика филм со flyuorestsyruyuchyh микроскопски честички. Тие вршат слична студија за лица над 18 години. Фреквенцијата на глас - не повеќе од 1 пат годишно. Ова правило се однесува само на Х-зраци на белите дробови здрав кога е потребно дополнително испитување.

Гастроскопијата

Гастроскопијата

Гастроскопијата - еден вид на ендоскопија, во кои е разгледување на мукозата на горниот дел од гастроинтестиналниот тракт (хранопроводот, желудникот, дуоденум). Други алтернативи се имињата fibrogastroduodenoscopy (fibrohastroduodenoskopiya), ендоскопија (esophagogastroduodenoscopy) fibrogastroscopy.

Алергиски тестови - тест за алергии

Алергиски тестови - тест за алергии

Алергиски тестови за да се утврди лицето алергиски болести, алерген е воведен што се на потенцијални патогени бактерии и следење на одговор на телото. Дијагностицира алергија треба да биде исклучиво во подобрување - за две до три недели откако му беше извршена човековите акутна алергии. Дел кожата и провокација тестови.

Радиографија

Радиографија

Радиографија е проучување на внатрешните органи и системи на човечкото тело од нивната проекција на посебна хартија или филм со Х-зраци. Радиографија е првиот метод на медицински слики кои ќе ви овозможи да се добие слика на ткива и органи, да ги испита за живот. Оваа дијагностичка метода е откриена во 1895 година, кога германскиот физичар Вилхелм Конрад Рентген регистрирани сопственост на Х-зраци нејасни фотографска плоча.

Ангиографија садови

Ангиографија садови

Ангиографија - ова на Х-зраци на крвните садови. Од оваа студија конвенционална метода назначена со тоа, крвните садови во вбризгува контрастен материјал - органски јод соединение, без која садот за Х-зраци не ќе бидат видливи. Изведување на ангиографија по општите клинички преглед на пациентот, кога се користи друг метод на испитување не може да се утврди дијагнозата.

Сперма

Сперма

Семето е детална анализа на ејакулатот (сперма), сперма студијата под микроскоп. Оваа анализа овозможува да се оцени на плодноста на човекот е неговата способност да се замисли. Отстапувањата од нормална сперма параметри укажуваат на намалување на можноста за зачнување природно. Но, таквите отстапувања не ја исклучуваат веројатноста за зачнување.

Фетален ултразвук

Фетален ултразвук

Ултрасонографија (ултразвук) овошје - е главниот метод на дијагноза за време на бременоста. Колку пати бремени жени фетусот ултразвук одредува гинеколог, ја набљудува. Целите на фетусот ултразвук се разликуваат во зависност од тоа дали, во која фаза од бременоста, што се произведува. Типично, бројот на цели (задолжително) Ултразвук не надминува 5 пати: 1.

Урина

Урина

Истражувањето е спроведено од урината во лабораторија за откривање на разни болести, проценка на телото и на динамиката на болеста, ефикасноста на терапијата. Конечната дијагноза единствено на анализа на урината не е поставено, тоа обично може да се открие отстапувањата и ова е причината за именување на дополнителни студии кои може дефинитивно да се открие ренална дисфункција, болест и другите внатрешни органи, открива скриената воспаление.

Од страна на Денис Томпсон HealthDay ReporterЧетврток,

Од страна на Денис Томпсон HealthDay ReporterЧетврток,

Од страна на Денис Томпсон HealthDay ReporterЧетврток, 21 декември 2017 (HealthDay News) - Опиоидната епидемија продолжува да чипува на просечен животен век на Америка, објавија федералните здравствени власти во четвртокот.Очекуваното траење на животот опадна во САД втора година по ред во 2016 година,

Четврток, 9 март 2017 (HealthDay News) -

Четврток, 9 март 2017 (HealthDay News) -

Четврток, 9 март 2017 (HealthDay News) - Посмртните појави и медитацијата на јогата може да бидат токму она што го нареди докторот кога станува збор за тепање депресија, сугерира.Истражувачите откриле дека неделни сесии на јога и вежби за длабоко дишење помогнале да се олеснат симптомите на вообичаената состојба.

Парите не можат да купат среќа, но…

Парите не можат да купат среќа, но…

Од Алан Мосес ЗДРАВСТВО ДНЕВНИКПОНЕДЕЛНИК, 18 декември 2017 (HealthDay News) - Среќа не е одредена од големината на платата, но една нова анкета сугерира дека богатството - или недостатокот - влијае на тоа како луѓето ја мерат својата среќа.Различни позитивни емоции - како стравопочит, љубов, гордост,

U. Продажбата на роботи се зголемува по масакрот во песочна кука: студијата

U. Продажбата на роботи се зголемува по масакрот во песочна кука: студијата

Од страна на Денис Томпсон HealthDay ReporterЧетврток, 7 декември 2017 (HealthDay News) продажбата се зголеми по следењето на училиштето Сенди Хук во 2012 година, кога се појави дека САД би можеле да усвојат построги закони за контрола на оружјето.Но, таа поплава од нови пиштоли ги става луѓето во опасност,

Социјална фобија

Социјална фобија

Преглед што е социјална фобија? повеќето луѓе се чувствуваат нервозни во одредени социјални ситуации, како што се на интервју за работа, средно училиште повторно или да се одржи говор. повеќето од нас се грижат за она што ние ќе го кажеме, го правиме или дури и го носиме за време на вакви настани. овие ситуации често стануваат полесни со одредено искуство.

Од karen pallarito healthday reporterпеток,

Од karen pallarito healthday reporterпеток,

Од karen pallarito healthday reporterпеток, 28 јули 2017 (healthday news) - во драматичен пресврт во ноќта, отфрли со еден глас многу спорна слаба укинување на законот што ќе ги отпадна клучните елементи на достапен грижа акт. овој потег можеби ја прекина седумгодишната потрага на републиканската партија за укинување на контроверзниот закон за реформа на здравствената заштита,

Донаторски бубрези одбиени од центри 7 пати на просек

Донаторски бубрези одбиени од центри 7 пати на просек

Од страна на денис томпсон healthday reporterчетврток, 27 јули 2017 (healthday news) - донираниот бубрег е свртен трансплантираат во просек седум пати пред да стигнат до пациентот кој конечно го прима, покажува новата студија.центрите за трансплантација редовно ги отфрлаат бубрезите врз основа на возраста на донаторот или сметаниот квалитет на органот,

Супер мајки и супер татковци: конфликтите на работното место влијаат врз двата пола

Супер мајки и супер татковци: конфликтите на работното место влијаат врз двата пола

Од страна на ејми нортон healthday reporterчетврток, 27 јули 2017 (healthday news) - спротивно на стереотипите, само жени кои се борат да ги балансираат работните и семејните обврски, според новиот извештај.во преглед на повеќе од 350 студии, истражувачите откриле дека, генерално, мажите и жените пријавиле слични нивоа на конфликти на семејството и семејството.

Од алан мосес healthday reporterчетврток,

Од алан мосес healthday reporterчетврток,

Од алан мосес healthday reporterчетврток, 27 јули 2017 (healthday news) - по неколкугодишно зголемување на бројот на пиењето меѓу колеџот, истражувањата покажуваат дека овие стапки сега се намалија.за жал, обратното се однесуваше на младите луѓе кои не одат на колеџ.помеѓу и 2005 година, прекумерното пиење меѓу колеџите скокна од 37 на 45 проценти.

Не ставајте хирургија за губење на тежината додека не сте потешки

Не ставајте хирургија за губење на тежината додека не сте потешки

Од стивен рејнберг healthday reporterсреда, 26 јули 2017 (healthday news) - имајќи хирургија за губење на тежината пред да станеш сериозно дебел, има тенденција да постигнете подобри резултати, открива една нова студија. истражувачите открија дека луѓето кои биле подложени на bariatric хирургија кога нивниот индекс на телесна маса (bmi) бил помал од 40,