Болести (June 2019)

mac.doctorsask.com
10 факти за рак на инфективноста

10 факти за рак на инфективноста

21 јАнуари 1911 година Routh американските научници идентификуваа вирусот што ја предизвикува сарком кај кокошките. Во исто време, постои вирусна теорија за потеклото на малигни тумори. Се верувало дека ракот е предизвикан од вируси, а со тоа може да се заразни. Што современи научни податоци за рак на заразност?

4 правила за рак на дијагноза

4 правила за рак на дијагноза

Знаеме рана дијагноза на рак - патот за успешен третман. Секоја година речиси половина милион пациенти во Украина доби дијагноза на "рак" - население од градот, како што Астрахан или Пенза. Сепак, познавањето на тоа како дијагностицираниот рак треба да се доста слабо кај повеќето луѓе, додека тие или нивните роднини не се погодени од оваа болест.

Болки во стомакот кај дете

Болки во стомакот кај дете

Болки во стомакот кај децата на училишна возраст се многу чести и имаат различни причини. Но, секогаш е алармантна, се бара не само родителите внимание, но на медицински преглед. Постојат многу болести, каде што симптомите се болки во стомакот. Постојат две главни категории: еднокреветни болка (акутна) и болки во грбот (хронична).

10 факти за лепра

10 факти за лепра

30 јАнуари - Светски ден за пациентите со лепра. И покрај сите напори, луѓето се уште не се ослободи од "мрзливи умре." И во денешниот свет постојат епидемиолошки фокус, каде што ќе добие лепра. Лепрата е предизвикана од Mycobacterium leprae - роднини туберкулозниот бацил. Периодот на инкубација на лепра е многу долго.

Abstynetnyy синдром

Abstynetnyy синдром

Болна состојба се развива повлекување по прекинот на супстанцијата и покажува зависноста на формирање. Кога тоа е означено повлекување на симптомите, пациентот има болест на алкохолизам. Тоа зависи од многу фактори како што времетраењето на злоупотреба на алкохол; генетска предиспозиција; на возраст на која ќе почне да се вклучат на алкохол; Оригинален за здравство.

Придобивките на зајачко месо

Придобивките на зајачко месо

Месо од зајак глобално призната од страна на исхраната месо. Во споредба со другите видови на месо, таа содржи максималниот износ на протеини - 21% и минимум масти - 15%. Покрај тоа, производот има Хипоалергично својства и е погоден дури и за мали деца исхрана. Содржината на витамини и минерали зајак пред сите други меса.

За хемороиди без срам

За хемороиди без срам

Оваа "незгодни" болест ние во прашање Вјачеслав Маслов Valentinovitch , K.m.n, шеф на ЦБП onkokoloproktolohii №2 нив. Semashko ОАД RZD. - Како заеднички болести, како што се хемороиди? Кој страда повеќе, мажите или жените? - Зборот "хемороиди" доаѓа од грчкиот haimorrhoe - крварење (од haima - крв ​​и rheo - течење).

За брадавици

За брадавици

Секој од нас е посветена на идеал за убавина, на сликата, која, според нашето мислење, без недостатоци. Ова се однесува не само жените, туку и мажите. Секој кој сака да се ослободи од досадни грешки во изгледот на телото е тенок, и на кожата чиста и мазна. Ако има доволно пари, со оглед на високите стапки на козметологијата, да се ослободи од недостатоците на сите може да присуствуваат.

5 причини за лош сон

5 причини за лош сон

Спиењето е од витално значење за секој човек и да го игнорира него понекогаш опасно за здравјето. Според медицинска статистика, разни нарушувања на спиењето се јавуваат кај 45% од возрасната популација. Најчестите нарушување во спиењето - несоница. Причините за спиење нарушувања може да се постави. Значи, несоница може да се предизвикани од одредени болести, алкохол, цигари, дрога и одредени лекови, емоционален стрес, разни надворешни фактори.

Лузни од акни - народни лекови

Лузни од акни - народни лекови

Третман на акни на образите се базира на истите принципи како и во други области на лицето, но тоа е често на образите се формираат повеќе комплекс форма на болеста, оставајќи лузни по лекување. Затоа е важно да се третираат акни во раните фази на нивниот изглед. Покрај тоа, можеби да се ослободиме од акни народни лекови во случаи кога тие се појавуваат како благи.

5 знаци на рак на која не може да се игнорира

5 знаци на рак на која не може да се игнорира

Неразбирливо постојана болка во стомакот, чувство чудно печат или многу уморен ... манифестации на многу видови на рак можат да бидат слични на настинка. И ако тие изгледаат мали поединечно, во присуство на неколку од овие може да укажуваат на рак. Предупредувачки знаци на рак кај мажите Многу видови на рак, како рак на простата, обично не се назначи на почетокот.

5 начини да се заштитат себе си од туберкулоза

5 начини да се заштитат себе си од туберкулоза

Светски ден на туберкулозата се прославува секоја година на 24 март. СЗО предупредува дека во Украина да се шири туберкулоза отпорна на повеќе лекови, па првото место постои превенција од туберкулоза. 5 начини да се заштитат себе си од туберкулоза Јадењето на млеко од животни со туберкулоза може да предизвика туберкулоза кај луѓето што се месо инфицирани со ТБ.

7 најдобрите пријатели на вашиот имунитет

7 најдобрите пријатели на вашиот имунитет

Есен-зима сезона е традиционално сериозен предизвик за нашиот имунолошки систем. За да го издржат напади на патогени вируси и бактерии и одржување на здравјето, што треба да се грижи за зајакнување на одбраната на телото однапред. Ова може да се направи на различни начини, детали од кои - во нашата член.

Ултрасонографија на абдомен

Ултрасонографија на абдомен

Што испитуваат со ултразвук, кои се индикациите и контраиндикациите за оваа постапка, видете на ултразвук на абдоменот. Ултрасонографија (САД) на абдоменот - неинвазивен студија од страна на користење на ултразвучни бранови. Во моментов оваа дијагностичка метода е широко се користат не само во терапија, но, исто така, во хирургија, урологија, онкологија, итн Ултрасонографија на стомакот: Метод на добрите висока содржина на информации; олеснување на студии; безопасни за пациентот; безболно; не бара посебна подготовка на пациентот; ефтин.

Алкохолизам

Алкохолизам

Алкохолизам - сериозни социјални проблеми со кои се соочуваат со повеќе мажи, но жените може да страдаат од оваа злоупотреба. Дали е ова патологија потреба од систематската употреба на алкохол, да се добие ефект на интоксикација. Ако има алкохолизам мотор и говорни нарушувања, постојат невролошки заболувања и соматски болести.

Сите од рак на јајниците

Сите од рак на јајниците

При стартување на болест која ја предизвикува, како да се препознае раните фази и да се третираат брзо. Ракот на јајникот е неконтролирано процесот на клеточната делба честите јајниците. Овој преглед е посветен на најчестата форма - епителните рак на јајчник. Што е рак на јајниците? Ако клетките на една или две јајниците стануваат абнормални и неконтролиран раст на поделба на развој на рак на јајниците.

Млеко алергија кај возрасни

Млеко алергија кај возрасни

Алергиски реакции на храна се честа појава, особено преовладува алергија на млеко кај деца и возрасни. Статистичките податоци покажуваат дека околу една четвртина од украинскиот страдаат од неможноста да се вари лактозата. Алергии на млеко - реакција на протеини млеко кога имунолошкиот систем третира материја како алерген и почнува да се борат.

7 совети за здравјето на уво

7 совети за здравјето на уво

Постојат неколку причини за болестите на ушите, како што се љубовта на гласна музика и летови придружени со разлики во притисокот. Како да останете здрави уши? Ние сите знаеме колку пливање може да влијае на здравјето на органот за слух. Меѓутоа, во прилог, постојат голем број причини за појавата на болести на уво, на пример, сакам да се слуша гласна музика преку слушалки и летови придружени со разлики во притисокот.

Абдоминална хернија и нивниот третман

Абдоминална хернија и нивниот третман

Хернија - издаденост на внатрешниот телото напред без да се уништи на интегритетот на кожата. Дупка во внатрешните стомачни ткива преку кои "ползи" дел од телото (а понекогаш и на целото тело целосно!) Повика хернија портата. Поради анатомија на абдоминалната празнина обичен човек може да се идентификуваат некои од најпознатите "слаби" места кои можат да ја играат улогата на хернија портата препоните, папокот, стомакот бела линија.

Алергија на ладно во дете

Алергија на ладно во дете

Во зима, децата треба да одиме не помалку отколку во лето. Често детето ладна образи веднаш покриени со црвени дамки, а рацете и нозете, кои биле во контакт со студот, да почне да ги олупи. Ваквите екрани често се нарекува алергија на ладно. Во последниве години, бројот на деца со алергии се зголеми драстично.