Ефективни народни лекови за изгореници

Здравство И Медицинскиот Видео: Amory Lovins: A 40-Year Plan For Energy (Март 2019).

Anonim

Според експертите, ако толпата е мала и не многу тешко, тоа е ефикасен третман на засегнатата кожа конвенционалните ладна вода.

Вие едноставно можете да се одржи на изгорени место под млаз ладна вода или да го стави во нешто студено.

Друга популарна лек за изгореници е компири. Барнс препорачува да се стави на сајт лапа раната на рендан свеж компир или Бришење на изгорената кожа компири сече на половина.

Изгореници на други народни лекови вклучуваат различни нафта - путер, апсењето, готвење.

Во мали изгореници може да се примени на засегнатата кожа писмо зелка, ќе се применуваат облога рендан тиква (од тиква или сок) или користете парче свежо тиква, исто како и во случај на компири.

Ефикасно да се намали болката и смирување на кожата - рана препорачува да се процесира мешавина од белка од јајце и 1 лажица растително масло. Можете да поставите чорба одбојката нега варат со свежо сецкан кромид.

Да се ​​ослободи од изгореници одговара на алое сокот или посебен Миро мешавина од тинктура од невен и вазелин. Други народни лекови за изгореници - лосиони со цвеќе на детелина, свежо пулпа од листовите на burdock и хлебните, даб кората чаеви и билки планинар.

Ефикасна болка препорачува редовна употреба влажни облоги од свежо сирење.

Медот обезбедува место да се изгори лечи и дезинфекција ефект.

Ефективни народни лекови за изгореници
Категорија На Медицински Проблеми: Совети