Како да се намали болката во вратот дома

Здравство И Медицинскиот Видео: Упражнения Срещу Болки Във Врата (Март 2019).

Anonim

Болка во вратот може да се случи за многу причини, меѓу нив, како што се напон, кога седиштето е во вкочанети мускули на вратот и рамото непријатна позиција, цервикалниот рбет osteochondrosis, миозитис - воспаление на мускулите на вратот (болка кога често се таму еден начин).

Толку многу важно да знаете како да се намали болката во вратот дома. Како средство за спасение често се користат различни масти, таблети. Но, постојат народни лекови, кои се подеднакво ефикасни, но побезбедно.

Значи, за да се намали болката во вратот за време на егзацербација на остеоартритис да ја користите оваа домашна маст е подготвена како што следува: се 5 грама мумија, 1 лажица масло. l. црвена пиперка во прав и 100 грама мед, сите сместени во стаклена тегла и се става во водена бања. Тоа е потребно за да се загрее на смесата на тивок оган околу еден час без врие. Како резултат на мелем треба да се чуваат во фрижидер, а ако е потребно, и да добијат 1 час. L. смесата и се фаќа областа на вратот и јаката.

По препорачува врвот вратоврска волнена шамија. Па го направи во текот на ноќта. Таквите компресира и се загрева, ја ублажува болката и воспалението на грлото на матката пршлени во утринските часови без болка веќе може да го ротирате и навалувате главата.

Ако болката е тешка и се врзува, тоа може да се користи за елиминирање на зелка обвива. За да го направите ова, се лист свежа зелка, таа падна, така што тој нека сок, а потоа на врвот нанесете тенок слој на рендан на парична казна ренде сапун. Ова писмо е да се примени на кожата на вратот со сапун и врвот zamotuyut полиетилен и цврсто pribintovyvayut да ги компресирате во вратот се чуваат во текот на ноќта. Овој врвен zamotuyetsya волнена шамија или марамче и се остава преку ноќ. Од утро компресира и ублажување на болни сензации во вратот и грбот.

Во акутна грлото на дегенеративни диск болест им помага на авто-масажа кои можат брзо да се намали болката и вкочанетоста во вратот. Препорачува првиот рацете темелно се фаќа за вратот, главата и рамениците на чувство на топлина во нив. Потоа масажа најболните места на вратот, со притискање енергично на секоја точка се додека не се појави вкочанетост, и масажа на стрелките на часовникот ротациона движење на прстите, постепено зголемување на притисок.

Секој момент треба да биде таква болна масажа за 2-3 минути. Потоа forefingers лесни кружни движења да масажа на веѓите од носот до центарот на веѓите. Тогаш тоа е важно да се чувствуваат јами во храмовите - е особено почитуван во кинеската масажа "соларни" точки - универзален за различни видови на болка. Масажа на лево и десно од виски најдобро време.

Наоѓање на место под zapadyntsi на earlobes, и кликнете на двете точки истовремено влошки средниот прст. Ве молиме имајте во предвид дека масажа е најдобро да се прави седи. Во сите точки да се притисне со просечна моќ од 1 - 1,5 минути секој.

Како да се намали болката во вратот дома
Категорија На Медицински Проблеми: Совети