Како да се третираат уртикарија

Здравство И Медицинскиот Видео: Бучавата Во Градовите Во Земјава Се Третира Како Загадување Кое Тешко Може Да Се Контролира (Март 2019).

Anonim

Како да се третираат коприва дома? Да започне со тоа, можно е со поблаги форми на болеста.

Како да се третираат коприва дома? Да започне со тоа, можно е со поблаги форми на болеста. Прво на сите, да се елиминира, ако е можно алерген (фактор кој предизвикува појава на осип). Земете антихистаминици (алергија) препарати и desensitizing агенси (калциум). Во храна и лекови уртикарија препорачува лаксативи и диуретици за брза елиминација на алергени од телото. Надворешни третман е намалена на бришење на кожата antipruritic раствори (алкохолен раствор на салицилна киселина или ментол) и примена на Антипруритичен масти и враќа на акција (fenystyl гел, маст Solcoseryl).

Како да се третираат уртикарија кај децата - треба да се знае секоја мајка. Деца цр развива во дијатеза, најмногу во вештачко хранење и прехранвам деца. Правилната исхрана и правилна нега на бебето - клуч за неговото здравје, вклучувајќи кожа на бебето. Кога хигиена процедури треба да бидат темелно исчистени (со бебето сапун, бебе шампон) кожата на бебето огради и проверете ги сите присуство на chafing и осип. По капењето сигурни да смазва сите тело бебе бебе крем или масло. Во случај на уртикарија светлина избришете ги со памук натопени во розова раствор на калиум перманганат (или супа ред) и преплавена, ќе се применуваат на гел или fenystyl psylo-мелем. Омилени местото на настанување на уртикарија - во големи огради, задникот, рацете и образите, горниот дел од телото. Само да се види моќта за откривање на алергени.

Во последниве години, се повеќе настинка уртикарија кај луѓето од сите возрасти. Како да се третираат ладно уртикарија - ова прашање се чини дека не се ретки, а тоа може да се елиминира алергени во зима. Ладна уртикарија се појавува одеднаш како одговор на изложеност на ниски температури, обично на рацете и лицето. Степенот на нејзината манифестација зависи од хиперсензитивност на телото на ниски температури. Лек на избор од страна на група на антихистаминици е Sempreks. Друга третманот е ист како и кај другите форми на уртикарија. Активно да се нанесува на лицето и рацете, специјални заштитни креми пред излегување. Исто така се препорачува сет на мерки за зајакнување на имунитетот (гимнастика, витамини, adaptogens).

Алергиска уртикарија (во зависност од видот и формата) се третира како претходно постоечки болести на неколку хронични заболувања на кожата. Кога отстранување на причините за уртикарија е, се јавува закрепнување. Заедно со официјалната медицина третмани се коприва Nonconventional методи на традиционалната медицина.

Како да се третираат уртикарија

Како да се третираат уртикарија народни лекови дома, да погледнеме неколку примери. Познат ефективноста на duckweed блато со уртикарија, неговата употреба во внатрешноста на суви форма (1 лажица лажица прашок - 4 пати на ден пред јадење) или да направите супа (1 лажици сецкани алги на 100 мл врела вода во бања за 10 минути, се лади и веднаш пие). Еве неколку едноставни рецепти. Разредете сок од копар со вода во сооднос од 1: 2 и се користи како компресира со чешање. Mumiyo Растворете 1 g на 1 литар топла вода (добра мумија се раствора лесно) и да ја преземе по 1 на ден за возрасни и деца од 8 години до 100 ml за деца од 1 до 3 години - 50 ml 4-7let деца - за 70 ml од раствор. Добро да се јаде печен компир во пепел.

Како да се третираат уртикарија
Категорија На Медицински Проблеми: Болести