Воспаление на дебелото црево

Здравство И Медицинскиот Видео: Структурирање-Вода За Лекување Проблеми На Дебело Црево (Јуни 2019).

Anonim

Цревата е важен дел од системот за варење. Тоа е поделбата на протеини и масти соединенија, како и апсорпција на хранливи материи. Во цревата се микроорганизми кои синтетизираат хуморалниот заштитни фактори и витамини од групата Б.

Бидејќи нашето тело се поврзани, воспаление на цревата не е само по себе, туку како патологија на целото тело или било која од неговите органи. Во зависност од каде што не постои воспаление, воспаление може да биде целосно или локално ниво.

Повеќето од нив се посветени колитис, која снима на дебелото црево, а ентеритис, кој го покрива тенки секција.

Причините на воспаление на цревата

Воспаление на дебелото црево може да биде не само возрасните, туку и кај децата. На пример, лактоза дефицит. Во оваа болест на телото не апсорбира лактоза, така што телото е формирана раст hazoutvoryuchoyi и гнилостните микрофлора, доведува до акутна ентероколитис. Бидејќи доенчиња даде мешавина во која нема млеко.

Уште една честа причина за воспалителни прекумерен раст на дебелото црево кај децата се смета. Таа доаѓа кога нема Lacto-bifidobacteria како населени стомакот патогени.

Ентеритис и колитис кај возрасните развиваат различни начини. Ова може да биде не-заразна или инфективна природа.

 • Гастритис воспаление често се шири прво да дуоденумот, потоа околу тенкото црево.
 • Во комплицирани промоција на маса храна може да предизвика цревни заболувања, како што се coprostasia. Тоа произлегува од волвулус и отсуство на перисталтика. Во chyme масите на храна што се заглавени во цревата се размножуваат брзо Proteus, E. coli и гнилостните микрофлора. Волвулус на луѓето е сериозна закана за живот, па кога првите симптоми треба да се побара медицинска помош.

 • Ентеритис секогаш се случува во инфективен хепатит.
 • Ако се земе лекови како што се диклофенак, тоа исто така може да предизвика локално воспаление на цревата.
 • Оние кои се осмелуваат да се губат телесната тежина, преку постот, а не следниве основни правила може да резултира со глад се ентеритис поради дигестивните сокови произведени, која почнува да влијае на телото. Сок е римејк нешто во стомакот и цревата празна.
 • Во неговата слузницата на дебелото црево чирови чини дека постојано искрвари и не се лекува, резултатот е болест, како што хроничен колитис.
 • Кронова болест, исто така, да предизвикаат воспаление на цревата. Генерално, болеста се смета дека е наследна, но тоа секогаш се вклучени во патогенезата на автоимуни процеси. Во Кронова болест влијае не само на слузницата, но, исто така, еден слој на цревата, а со тоа не само на некои делови, и целиот дигестивен тракт.

симптомите

Клиничката слика на воспаление на цревата изрази јасно. Дијареа со слуз, болки во стомакот, упорни болна потреба да дефекацијата, треска, црна измет помешан со крв - сите знаци на воспаление на цревата.

Хронично воспаление на цревата секогаш одат во бранови, простување заменува егзацербации. Што е наведено погоре е забележан и општо влошување на здравјето на луѓето - летаргија, поспаност, летаргија. Од воспаление нарушена синтеза на витамини, тоа може да биде кршење на нервниот систем, болести на косата и кожата.

Кронова болест и улцеративен колитис хронична често се појавуваат и кожни лезии, пиодерма на рацете и нозете, па дури и во некои случаи забележани гангрена на екстремитетите, кои се уште патологија и губење на апетитот и непријатност по прима храна диск, за да почне тоа лице телесната тежина брзо.

третман

Во текот на третманот по испитувањето мора да назначат лекар. Кога болеста на дигестивниот тракт во секој случај нема да се само-лекувам, или можете да добиете спротивен ефект и да ја влоши ситуацијата.

Во интензивно лекување на воспалителни исхрана е потребно. Не можете да користите производи како што се печени, солени, пушеле храна, овошје и зеленчук, сите храна кои предизвикуваат лачењето на дигестивните сокови и имаат стимулирачки ефект врз мукозните. По инсталирањето на дијагнозата, лекарите препорачуваат пиење на многу течности и глад, сепак, ако тоа е можно.

Во акутни заболувања прекрасен ефект е дадена adsorbents, врзива и лигави concoctions. Даб кората, ленено семе се најдобрите народни лекови во терапија. Можете исто така да го користите екстракт од камилица, екстракт од прополис или тинктура Kalgan. На оние пропишани лекови кои ги уништуваат протозои микроорганизми во човековото стомакот, и пробиотици.

Болести како што Кронова болест и улцеративен колитис се јасна закана за животот на човекот. Овие болести инхибираат прогресија на воспаление на цревата. Во улцеративен колитис и Кронова болест треба операција.

На симптомите на улцеративен колитис

Во зависност од симптомите на болеста, да се идентификуваат неколку форми.

 1. Воспалени црево кое е најблиску до анусот, ректумот е. Често единствениот знак на болеста се крварење од ректумот. Честите потреба за дефекација и ректална болка, исто така, симптомите на болеста. Тоа е најлесниот вид на улцеративен колитис.
 2. Комбинацијата на воспаление на сигмоиден и ректумот, грчеви во стомакот, болка, лажна потреба за дефекација.
 3. Влијае на целиот дебелото црево, која е придружена од страна на дијареа. Придружуван од премногу брзо губење на тежината.
 4. Симптоми: дијареа, често придружени со крв, спастична болка во стомакот. Дистрибуиран од страна на дебелото црево и сигмоиден колон, кои се наоѓаат во стомачната празнина од горниот лев агол.
 5. Тоа е многу тешко и ретка форма pankolita, која е опасна по живот. Постојат дехидратација, тешка абдоминална болка, дијареа, придружени со крварење. Оваа форма на колитис опасен од страна на фактот дека телото, ако не почне лекувањето, склони на компликации. Можно е и токсичен мегаколон и руптура на дебелото црево.

Улцеративен колитис е нестабилна, влошување може да се менуваат со периоди на ремисија.

Симптоми на Кронова болест

Кронова болест влијае на различни делови на гастроинтестиналниот тракт. Често се дебели и воспалени илеум. Воспалението може да ја напушти ѕидовите на цревата лузни. Оваа болест може да биде лесна и тешка.

Симптомите се случи без предупредување, одеднаш, често постепено. Тие вклучуваат:

 • Абдоминална болка и грчеви. На ѕидовите на цревата може да се зголеми, односно разбивам или potovschuvatys. Ако нормално движење на храна, тоа може да предизвика напади. Благи форми даде малку непријатност, и придружени со тешка гадење и повраќање.
 • дијареа. Цревни грчеви може да се случи како резултат на Кронова болест се издвојува многу вода и соли на цревата, кои се погодени од оваа болест. Дебелото црево не се справат со вода и се јавува дијареа.
 • Крвта во фекални маси. Било каква штета на ѕидовите на цревни болести, тие можат да крварат, па таму е крв во столицата.
 • рани. Како и со улцеративен колитис и Кронова болест се појавуваат мали чирови, кои потоа се формираат голем чир. Патем, тие може да се појави во устата.
 • Болки во стомакот влијае апетитот, која постепено се намалува, што доведува до значително губење на тежината. Тоа е затоа што на воспаление го прави возможно да се вари и апсорбира храната.
Воспаление на дебелото црево
Категорија На Медицински Проблеми: Болести