Може температурата на синдром на нервозно дебело црево

Здравство И Медицинскиот Видео: How I Held My Breath For 17 Minutes | David Blaine (Март 2019).

Anonim

Многумина се прашуваат дали во врска синдром нервозно дебело црево, температура, и други здравствени проблеми? Всушност, болеста се манифестира како болка и непријатност во стомакот. По дефекација чувство се намали или исчезне.

IBS (нервозно дебело црево синдром), комплетирана не само непријатност во стомакот, но лажни потреба за дефекација, и неправилни, промени во столицата конзистентност. Причините за оваа непријатна болест се уште не се разјаснети. Лекарите темелно истражување покажува нема лезии на тенкото црево. Страдаат само неговата функција.

синдром на нервозно дебело црево: треска и други проблеми

IBS се зголемува по стресни ситуации. Обично го најдете во младоста, и почесто кај жените отколку кај мажите, по гастроентеритис, добиваат лош квалитет и тешки оброци. Понекогаш тој и децата придружени со расположенија, зголемен ексцитабилност на детето. Долу се главните знаци на синдром на иритација на цревата (температурни флуктуации, патем, апсолутно не се поврзани со него):

  • запек во хронична фаза;
  • напади на абдоминална болка (поради помине движења на дебелото црево во текот на ноќта не постојат);
  • без чувство на целосна празнење на дебелото црево;
  • дијареа (дијареа);
  • лажните желби да го ослободи;
  • надуеност;
  • Промена на изгледот на столот.

Може да забележите дека синдром нервозно дебело црево не предизвикува таквите појави како треска. А во собата на симптомите не е стабилна. На пример, запек и дијареа може да се промени едни со други. Тие можат да бидат дополнети со слабост, болки на главата, срцето и назад, несоница и други. Но, никогаш не придружува нервозно дебело црево синдром температура (што значи зголемување на својата), иако се смета за спротивно.

Лекување на IBS (не со оглед на температурата)

Прво, ние треба да се избегне стресот, кој е главна причина на болеста. Повеќе одмор, спиење, одење на отворено. Моќ зависи од тоа колку синдром нервозно дебело црево приноси (сетете се дека температурата не расте). Исклучува свежо овошје и зеленчук, алкохол, кафе, грав, лук леб. Подуеност се ограничат да ја прифатат како зелка и газирани пијалаци. Ако запек треба да јадат повеќе овошје и зеленчук. Треба да пиете најмалку половина литри на ден, и се често во мали делови.

Ако дијагностициран со синдром на нервозно дебело црево (температура е, како што е наведено погоре, за да било), лекарот назначен со лекови. Обично овој "Buscopan" "Dyuspatalin" "Imodium" "Smecta" "Duphalac". Но, не експериментираат на сопствените. Дозата треба да се администрираат од страна на лекар.

не смее да биде премногу вознемирени ако сте се свртеле на оваа болест. Тоа треба да се жалите до надлежните специјалист. Тој ќе ви помогнат, а наскоро ќе се заборават вакви болни проблеми.

Може температурата на синдром на нервозно дебело црево
Категорија На Медицински Проблеми: Болести