Главната опасност за здравјето на седентарен начин на работа

Здравство И Медицинскиот Видео: Ethan Nadelmann: Why We Need To End The War On Drugs (Март 2019).

Anonim

Масата на луѓето ангажирани во седентарен начин на работа и нивните здравствени проблеми, многу, многу важно. Ова се однесува на возачите и канцелариски работници, државни службеници и хонорарни преведувачи - тие имаат поголемиот дел од своето време да седат. А седентарен начин на работа води кон негативни здравствени ефекти и да докаже многу корисни препораки за тоа како да се намали овој негативно влијание.

Тоа е важно да се разбере дека проблемите на седентарен начин на работа поврзани не само со тоа ограничено движење за долго време, но, исто така, вашиот животен стил prosydzhuvannya начин.

Затоа, пред се погодени црево. Од постојано место е голем товар е на агенцијата. Експертите велат дека луѓето кои седат без да се движи за долго време, често се случуваат рак на дебелото црево, дојката и матката. За да се избегне ова, едноставно да се движат редовно во нивното слободно време, наместо да го поминат повторно седат или лежат - движење ќе бидат произведени антиоксиданси кои го спречуваат ракот хит на телото.

Второ strazhdalnytseyu од нашите седентарен начин на работа е низ На кои седечка положба, исто така, сметки за голем товар. Особено штетно за назад prosydzhuvannya компјутер. Експертите се покажа дека 40% од оние кои страдаат од болести на грбот, само да се трошат многу време на компјутер.

Трето изложени на ризик - вратот. Важно е да се разбере дека за време на продолжената седница и сите течност што се акумулира во нозете во текот на работен ден во канцеларија, ноќта тече во вратот. Ова може да предизвика привремен прекин на дишењето за време на спиењето. Тоа е често вкочанети вратот и рамениците.

На четвртата позиција - срцето. Фактот дека долго време во седечка позиција во голема мера го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести. Овие болести, исто така влошува во текот на седентарен начин на живот во целина.

Потоа следи долготрпеливоста панкреасот - тоа, исто така, влијае на седентарен начин на живот. Фактот дека мускулите се на одмор, не може навремено да одговори на ослободување на инсулин. Ова предизвикува неговата крв да тече повеќе и повеќе, сите во големи количини. Како резултат на тоа, може да биде дијабетес.

страда и бутот - во седи, опуштена состојба не може да се намали линкови. И ако се уште седи на криво непријатно столици, ситуацијата е комплицирана. Во најлош случај, тоа ќе доведе до мускулна атрофија и постојана болка.

нога - седиште може да предизвика проширени вени и т.н. пајакот вени. Овој постојано се отечени нозе, тие го забави метаболизмот, што е многу, многу лошо.

последните страда главата. Ова може да доведе до мозочен удар - по zneruhomlenist позиција е директно поврзана со крвните садови на мозокот, што е значителен товар. Може да се намали ризикот ако пауза на секој час да се направи едноставни вежби кои помагаат да се борат со негативните ефекти на седница, која ќе се покрие подоцна.

Главната опасност за здравјето на седентарен начин на работа
Категорија На Медицински Проблеми: Совети