Модерни технологии за третман на проширени вени

Здравство И Медицинскиот Видео: Scp-2000 Deus Ex Machina | Object Class: Thaumiel | Memory-Altering Scp | Building Scp | (Март 2019).

Anonim

Традиционално во оваа земја се користат за лекување на проширени flebektomiya - пластична операција за отстранување на вена, која се изведува под општа анестезија. Денес flebolohy се обидува да се применуваат помалку трауматично до третмани телото за проширени вени, кои не можат да го спречат развојот на тешка болест.

Ласерски третман на проширени вени

Endovazalna ласерска коагулација (EVLK) - Метод на високо-технолошкиот за лекување на проширени вени со помош на специјален ласерски уред кој генерира два вида на бранови.

Ласерско зрачење бранова должина работи на принципот на заварување, "подготовка" оштетената површина на вена багажникот. Ова не е оштетена соседните ткива и нерви, и на тој начин се елиминира ризикот од компликации (хематом и гноен воспаление).

Со бранови кои влијаат на површината на венскиот ткиво може да се отстрани и типична венска мрежи и пајакот вени. Пациентот може да си одам дома по еден час по операцијата.

Предности:

 • можноста за лекување на двете нозе одеднаш во една сесија;

 • Не општа анестезија и продолжено постоперативен период;
 • Нема сериозни ограничувања поради здравствени и возраст;
 • третман во било која фаза на болеста;
 • висок степен на козметички ефект.

недостатоци:

 • Flebektomiyeyu да се спореди со трошоците за лекување.

Компресија склеротерапија и проширени вени под mikroskleroterapiya

Методот се базира исклучување на пациенти со венска крв тек употребувајќи инјекција терапија. По успесите на светот phlebology, домашните експерти се користат техники за mikropinnoyi склеротерапија (пена форма). Суштината е во тоа што вена се воведе посебна подготовка (sclerosant) кои лепила во внатрешноста на ѕидот на крвниот сад, а за подобар ефект се применуваат локалните компресија.

Типично, оваа постапка се врши под раководство на ултразвук, која обезбедува одлична видливост на крвните садови.

Во текот mikroskleroterapii sclerosant се разбере влијанието на мали интрадермален садови. Како резултат на венска исчезне мрежа и ѕвезда. Во некои случаи, transilyuminatsiyna mikroskleroterapiya кој обезбедува одлична видливост на малите крвни садови. Таа се заснова на боење ретукуларната вени кои се невидливи за голо око, со помош на специјален извор на светлина.

Предности:

 • мека и ефикасно средство за борба против вени;
 • третман на амбулантско основа, без исклучување на вообичаениот ритам на животот;
 • разумна цена.

недостатоци:

 • Нема идеални sclerosant, што значи дека во некои области на намален проток на крв;
 • модринки формирана како склеротерапија е најдобро да се прави во текот на студената сезона.

Безжичен третираат проширени вени на нозете

Радиофреквентна аблација (уништување) - заедно со EVLK повеќето напредни хируршки третман на вени внатре без резови и отстранување. Специјални RF енергија продира во погодената област на бродот и загрева до одредена температура. Како резултат на тоа, оваа област е уништена, и место шила подоцна заменет од страна на сврзното ткиво.

Главната предност на овој минимално инвазивна техника е способност за обработка на голем дијаметар главните вени кои претходно биле предмет само flebektomiyi. Радиофреквентни уништување е широко се користи во кардиохирургијата за отстранување на абнормални намалување на фокусите во миокардот.

Предности:

 • можноста за лекување на проширени вени застарени;
 • мекост постоперативен период (дури и не се потребни лекови против болки);
 • Нема сериозни ограничувања поради здравствени и возраст;
 • висок степен на козметички ефект;
 • третман во било која фаза на болеста.

недостатоци:

 • неможноста да се изведуваат операции во тромбофлебитис или многу тешка tortuosity вена.
Модерни технологии за третман на проширени вени
Категорија На Медицински Проблеми: Болести