Наутро Болест

Здравство И Медицинскиот Видео: КОЛКУ МЛАДИТЕ ЗНААТ ЗА СЕКСУАЛНО ПРЕНОСЛИВИТЕ БОЛЕСТИ? 23.11.2016 (Март 2019).

Anonim

Што е утринска болест?

Утринската болест се однесува на гадење и повраќање што некои жени ја имаат кога забременуваат. Утринската болест е многу честа појава во раната бременост. Тоа влијае на повеќе од половина од сите бремени жени.

Колку ќе трае утринската болест?

Утринската болест има тенденција да исчезне подоцна во бременоста. Тоа е речиси секогаш поминат од вториот триместар (по 13 недели, или во текот на четвртиот месец). Сепак, секоја жена е различна и секоја бременост е различна. Значи, нема време што утрото може да престане.

Дали утринската болест ќе го повреди моето бебе?

Утринската болест може да стане проблем само за вашето бебе ако не можете да задржите храна или течности. Исто така може да претставува проблем ако почнете да губите многу тежина. Треба да му се јавите на вашиот лекар ако:

 • сте изгубиле повеќе од 2 килограми.
 • Повраќање на крвта (која може да се појави светло црвена или црна).
 • Повратиле повеќе од 4 пати во 1 ден.
 • Не можеа да ги задржат течностите повеќе од 1 ден.

Симптоми на утринската болест Симптоми на утринска болест се гадење и повраќање. Овие симптоми може да се појават пред или после јадење. Тие можат да бидат предизвикани од мириси или понекогаш од видот на храната.

Немојте да бидете измамени од фактот дека се вика утринска болест. Гадење може да штрајкува во секое време од денот или во текот на целиот ден. Тоа е почеста наутро. Но утринската болест може да се случи дури и во текот на ноќта.

Што предизвикува утринска болест

? Лекарите не знаат што точно предизвикува утринска болест, но веројатно е предизвикано од ненадејно зголемување на хормоните за време на бременоста.

Како се дијагностицира утринската болест

? Вообичаено не ви треба лекар за да ви кажам дека имате утринска болест. Ако сте неколку недели бремени и чувствувате мачнина, веројатно имате утринска болест.

Може ли утринската болест да се спречи или да се избегне?

Не постои докажан метод за спречување на утринската болест. Постојат начини да се намалат симптомите на утринската болест. Тие вклучуваат приспособување кога јадете и што јадете. Исто така, можеби ќе сакате да го оцените вашиот пренатален витамин. Тоа може да биде додавање на вашата гадење.

Утрински болести третман

Третманот обично не е потребен за утринска болест. Но, постојат некои работи што можете да ги направите за да им помогнете да се чувствувате подобро.

Совети за ублажување на утринската болест:

Јадете мали оброци во текот на денот, така што никогаш не сте премногу полн или премногу гладен.

 • Избегнувајте богата, зачинета, мрсна или масна храна.
 • Избегнувајте храна со мирис што ви пречи или да ве навредува.
 • Јадете повеќе јаглени хидрати (обичен печен компир, бел ориз или сува тост).
 • Јадете иронична храна кога се чувствувате мачни (како што се крекери од солена вода, десерти од желатин, како што се Џел-О, попсули, пилешки супа, ѓумбир але и чорби).
 • Железото во пренаталните витамини може да им пречи некои жени. Ако мислите дека вашата утринска болест е поврзана со вашите витамини, разговарајте со вашиот лекар и тој или таа може да ги менуваат вашите витамини.
 • Пред да излезете од креветот наутро, јадете неколку крекери со крем за смирување на стомакот.
 • Носењето "акупресурни" зглобни ленти може да им помогне на некои жени кои имаат утринска болест. Тие понекогаш се користат од страна на патници на чамци за да се спречи морски болести. Можете да ги купите бендовите во аптеките, продавниците за пловење или туристичките агенции.
 • Ако овие совети не обезбедат одредено олеснување од утринската болест, разговарајте со вашиот лекар. Имајте на ум дека утринската болест не значи дека вашето бебе е болно.

Живеење со утринска болест

Некои жени кои имаат утринска болест се само мачни. Други жени доживуваат гадење и повраќање како дел од утринската болест. Некои жени имаат благи симптоми. Други жени имаат најтешка форма на утринска болест, хиперемеза гравидарум.

Без разлика на видот на утринската болест што ја имате, важно е да останете негувани. Обидете се да продолжите да јадете, дури и ако повраќате потоа. Понекогаш одржувањето на стомакот ви помага во борбата против чувствата на гадење.

Прашања што треба да ги прашам вашиот лекар

Јас сум бремена и се чувствувам болно цело време. Дали е ова нормално?

 • Што можам да направам за да ги ублажам моите симптоми?
 • Што би било индикација дека мојата утринска болест го става ризикот на моето бебе?
 • Мојата утринска болест е тешка. Дали ми е потребен лек?
 • Кои се ризиците и придобивките од земањето на овој лек?
 • Загрижен сум дека моето бебе не добива доволно хранливи материи. Дали ми е потребен друг пренатален витамин? Треба ли да направам промени во мојата исхрана?
 • Ресурси

Национални институти за здравство, MedlinePlus: утро болест

Наутро Болест
Категорија На Медицински Проблеми: Дијагностика