Исхрана (June 2019)

mac.doctorsask.com
Возраст и исхрана

Возраст и исхрана

Храна и возраста се тесно поврзани. Со текот на годините, кај луѓето постојат драстични промени. Храна и возраст треба да се менува заедно. Метаболизмот забавува, а во истиот начин на живот троши помалку калории. се потребни протеини и масти во било која возраст, но тие треба повеќе млади за правилно функционирање на сите системи.

Калории јајца

Калории јајца

Знаете калории содржината на храна е важно за сите луѓе кои сакаат да изгубат тежина. Сите диети во еден или друг начин повикувајќи нас следи енергетската вредност на храната. Од јајца се дел од стандардната Соодносот на украински, тогаш прашањето за тоа колку калории во јајце интересира многу. Треба да се напомене дека нутриционистите врска со овој производ двосмислена.

Конзервирана храна - добро или зло?

Конзервирана храна - добро или зло?

Превод од латинскиот збор "sonserv" значи "куќа", односно конзервирани производи се сите долгорочно чување. Во моментов, сепак, овие зборови означуваат производи кои се термички обработени и се чуваат во затворен пакет нив ќе разговараме. Кога станува збор за здрава исхрана, конзервирана уникатно класифицирани како нездрава храна и да им даде се избегнува.

Јапонската диета

Јапонската диета

ЈАпонската исхрана е поврзана со една од најбрзо наменета за една или две недели. Тоа е тешко да се толерира во раните денови, но тие дале значајни резултати. Експертите ветување изгубил четири килограми за една недела, но ова се случува само ако строго почитување на исхрана. Што е забрането да се јаде на диета?

Посебен храна

Посебен храна

Посебен храна - здрав концепт на храна врз основа на принципот на компатибилност или некомпатибилност на различни групи на производи. Денес, на идејата за посебна храна беше критикуван од страна на многу нутриционисти, кои тврдат дека овој пристап за изготвување на секојдневна исхрана нема научна оправданост.

Антиоксидансите

Антиоксидансите

Желбата на човекот да се продолжи животот и се разбира се совпаѓа со општа медицинска ориентација, приоритет е превенција на болести и брзо закрепнување. Развојот на биохемија дозволено да најдете алатки кои им помагаат на сите болести и да го продолжат животниот век. Овој антиоксиданс користи во било уништувањето на клетките.

Бедрените

Бедрените

Што се бедра? Бубачките се паразити без крила, во форма на овална форма. Тие имаат 6 нозе и се околу 1/5 од инчи долго. Тие се движат во боја од бела до кафеава, и изгледаат темно црвени по хранењето. Забите се хранат со крв во текот на ноќта и се кријат во текот на денот. Тие преферираат човечка крв,

Интерстицијален цистит

Интерстицијален цистит

ПрегледШто е интерстицијален цистит?Интерстицијален цистит е хронично воспаление на мочниот меур. Луѓето кои имаат интерстицијален цистит имаат ѕид на мочниот меур кој е воспален и иритиран (црвени и болни). Ова воспаление може да го зафати мочниот меур или да го направи цврсто. Цврстиот мочен меур не може да се прошири,

Потег повеќе, седи помалку

Потег повеќе, седи помалку

Во нашата култура, седницата е вообичаена практика. ние седиме во автомобилот, цел ден на работа, и околу куќата. седењето премногу влијае на вашите физички и ментални состојби. тоа може да создаде лоша навика која може да доведе до здравствени проблеми.постојат работи што можете да ги направите за да го скршите овој модел и да креирате нова,

Храна за бебиња за возрасни - уште еден начин да се губат телесната тежина

Храна за бебиња за возрасни - уште еден начин да се губат телесната тежина

Има само не е navyhaduyut инвентивни методи нутриционистите за да ги задоволи желбата да бидат мажи и жени во униформа. Сега, да се претвори и храна за бебиња. Замена време возрасни исхрана чудо мали тегли слатко овошје, зеленчук и на "јасна пире од компири - ова не е нечиј каприц, туку многу популарна диета дизајниран од страна на нутриционистите особено за некои холивудски ѕвезди Значи, со цел да се чувствува како вистинска ѕвезда, брзо се ресетира.

Што е примарна оваријална инсуфициенција (poi)?

Што е примарна оваријална инсуфициенција (poi)?

Што е примарна оваријална инсуфициенција (poi)? примарната оваријална инсуфициенција (poi) е кога женските јајници престануваат да работат правилно пред 40-годишна возраст. тоа може да влијае на жените уште во нивните тинејџерски години. тоа е различно од предвремената менопауза. сеуште можете да имате периоди и забремените со poi.

Бран - диетална храна

Бран - диетална храна

И покрај ниската цена, трици има огромни придобивки за здравјето на луѓето. Дури и нашите предци откриени корисни својства на трици и активно ќе ги додадете во вашата исхрана. Што е трици и она што е во нивна корист? Ние редовно јадат различни житни култури, 'рж, пченица, овес. Тие заземаат составен дел од нашата исхрана во чиста форма или преработени.

Степенот на дебелина

Степенот на дебелина

Поради степенот на дебелина може да се утврди сериозноста на болеста. Дебелината - болест во која прекумерна масти се акумулира во поткожното ткиво и други ткива од човечко тело, што доведува до зголемување на телесната тежина права за повеќе од 20 отсто од идеална тежина. Денес дебелината е забележана секое трето лице што живее во развиениот свет.

Исхрана за хепатитис

Исхрана за хепатитис

Исхрана хепатитис е една од најважните компоненти на третман на хепатитис, така што неговата важност не може да се прецени придржување. Познато е дека хепатитис е многу сериозна болест во својата најлоша варијанта води кон смрт на клетките на црниот дроб и цироза на црниот дроб и, следствено, смрт. Исхрана хепатитис, од една страна, треба да се спречи оштетување на црниот дроб, од друга - на телото мора да ги добиете сите потребни хранливи материи во целост, со цел да биде во можност да се спротивстави на болеста.

Енергетски пијалаци - за и против

Енергетски пијалаци - за и против

Енергија - на основа на живот. Во телото, што се појавува во процесот на варење. Во нормални услови, распределба на ресурсите добиени. Многу енергија се троши на мозокот и внатрешните органи. Остатокот се депонирани во форма на гликоген - главниот резерва на гликоза, која по барање веднаш да ги преземе неопходните барања.

Штетни храна во брза храна

Штетни храна во брза храна

Концептот на брза храна или "брза храна" вклучува јадење брза храна, која обично се нудат од страна на специјализирани институции. Во моментов, многу од нив насекаде и тие се во голема побарувачка. Што храна е подобро, секој мора да одлучи за себе. Во антички Рим имало брза храна. Во било кој град на пазарите и плоштадите работел разни закуски, која може да биде брзо и цврсто да се јаде.

Здрава исхрана

Здрава исхрана

Повеќето правила на исхрана на здрава храна е балансот помеѓу консумира и потрошил калории. Проценетата бројка за жените е 1800 калории дневно за мажи - 2000-2100 ккал. Во периодите на губење на тежината овие бројки се намалени до 1400 калории. А поточно пресметката се врши во секој случај поединечно.

Како да се пресмета калории храна?

Како да се пресмета калории храна?

Она што го разликува на енергетската вредност на храна на нивната хранлива вредност? Понекогаш свест се комбинираат овие два концепти. Хранлива вредност - содржина во исхраната на протеини, масти и јаглени хидрати сто грама производ. Калории производи (енергетска вредност) - износот на ослободената енергија во човечкото тело се апсорбира од храната во дигестивниот процес.

Како да се добиваат на тежина?

Како да се добиваат на тежина?

Моќност до зголемување на телесната тежина не може да се спореди со повеќето безумната јаде високо-калорична храна. Нутриционистите советуваат да одговараат точно на сет екстра килограми дека тие не одеднаш стануваат излишни. Во некои случаи, се стекнат со потребните тежина? Поголемиот дел од луѓето се загрижени за дебелината, нејзината борба, со користење на специјални диети или вежба заедно.

Како да се избегне детството дебелината?

Како да се избегне детството дебелината?

Не е тајна дека во последниве години има јасен тренд на зголемување на бројот на деца за кои вистински проблем на дебелината се на многу рана возраст. Дете дебелината стана таков заеднички проблем што се катастрофални размери. Покрај тоа, може да се види од прва метра чија тежина надминува 35-40 кг или адолесценти со тежина од повеќе од осумдесет.