Тајните на менито за нова година за здравствена заштита

Здравство И Медицинскиот Видео: The Paradox Of Choice | Barry Schwartz (Март 2019).

Anonim

Ние се стремело да новогодишните празници беа слава - фрлени прекумерна тежина украсени куќа, изборот на подароци и сакана роднини, внимателно обмислен мени Нова Година. Но, така што е избалансиран и не дава или одмор потоа здравствени проблеми? Се уште има време да се направи некои корекции во менито за да преживее на празниците без штети на здравјето

Така, за да се намали бројот на калории во празник јадења може само - доволно да се промени своите облекување. Поради премногу масти мајонез облекување како можност да се поништи сите корисни својства на овошје и зеленчук и негативно да влијаат на здравјето на крвните садови. Да го надминете овој, тоа ќе биде доволно да се замени мајонез на помалку калории крем. Но, дури и повеќе здрави облекување е растително масло, маслиново особено, во вредност од лен, измешано со масло.

За Оливие и "Херинг под крзнено палто" зеленчук подобро да не се вари и се пече во рерна - па тие остануваат повеќе витамини и вкус. А пушеле харинга може да се земе. За полнење, се ниски-масти мајонез и додадете ги јајцата на риба, која ќе му даде на риби вкус.

Ако одлучите да се готви патка на одмор маса, четка тоа со мед се меша со путер. За совршено јасно супа желеа, истурете супа веднаш по првото вриење. По втор пат по врела супа врие на тивок оган 8-12 минути и нека се излади до собна температура. Потоа ги јајцата по стапка од 2 парчиња на литар супа и да ги размахване. Промешајте супа, ставете ги јајцата и да ја доведе до врие. Жолчка и бела ролка, одеднаш апсорбира масти и плови на површината.

Но, бонбони, повеќето од кои содржат шеќер и транс масти, исто така може да се замени со чисто чоколадо. Истото важи и за сите други кондиторски производи. Злоупотреба во детството такви производи многу брзо може да доведе до атеросклероза. Најдобар избор сладост дека не може да содржи транс масти - како желе, птица млеко, темно чоколадо, захаросани овошје или сушено овошје. Ако ви се допаѓа да се пече дома, се готви со пченично брашно. Не користите сода маргарин, само нафта, и како што е малку шеќер.

За оброк Нова Година помина без последици во форма на екстра килограми на страна, продолжи со прослава само во добро расположение - ова е клучна мерка во текот на. За време на празниците, како и во обичните денови, мора да преовладува растителната храна. Дозволете 75% растителна храна сметка за 25% од животните.

Намалување на максималниот број на оброци кои биле технолошки процес - слатки, колбаси и паштети, напротив, треба да биде помал. Максималната граница на бројот на кисели краставички, слатко овошје, задушени овошје или џем.

Тајните на менито за нова година за здравствена заштита
Категорија На Медицински Проблеми: Совети