Симптомите (May 2019)

mac.doctorsask.com
Главата на причините вкочанетост

Главата на причините вкочанетост

Главата на причините вкочанетост не е секогаш поврзана со било која болест. Хипоестезија главата и другите делови на телото се смета за нормално, кога едно лице се движи долга или е во непријатна позиција. Ова се случува, на пример, кога се соодветно опремени работното место или во текот на спиењето.

Несоница

Несоница

Несоница - ова е гостите кои присуствуваа на секој, а понекогаш дури и одложено за долго време. Нејзините причини може да биде прилично банална како премногу стрес или екстра чаша кафе во текот на ноќта. Но, повеќето од нас не се прават грешки, кога се обидуваат да се дефинира несоница, тоа не е едноставно недостаток на сон, и комплексни проблеми да заспијам, одржување на спиење во текот на ноќта и утрото будења.

Болка во коленото

Болка во коленото

Според статистичките податоци, барем секој втор порано или подоцна ќе се соочат со болести на зглобовите. Најчестите меѓу овие различни лезии во коленото. Причина за болка во коленото не е секогаш траума, што често се јавува поради истрошеност на 'рскавицата површини е обично првиот симптом на разни болести.

Менструалниот нарушување

Менструалниот нарушување

Можеме да кажеме дека менструацијата - индикатор на здравјето на жените. Најпознатите причина зошто тие изгубени - ова е дефинитивно бремена. Но, ако жената верува дека оваа опција не е, се уште има многу други фактори - како опасни и сосема обичен, не се однесува. Сите причини треба да се подели во две групи: медицински и не медицински.

Болка во задникот

Болка во задникот

На развојот на било која патолошки процес во телото се карактеризира со голем број на клинички манифестации. Еден од нив е интензитетот на болката и локализација често е важна дијагностичка алатка. Но, не е секогаш непријатно чувство местото на потекло и својот извор се исти. На пример, болка во задникот може да укажуваат на различни болести.

Боли уво

Боли уво

Во одговор на прашањето, што ако тоа боли уво, можете да добиете многу различни совети. Препораки од уво да се задржи топло, се многу топол пијалок на капнување во тинктура на ушниот канал прополис или топла лушпа од камилица. Во народната медицина, се разбира е сè, од чешне нафта на мелени лук. Всушност, болката може да биде механички, трауматично, заразна природа или дури и да биде симптом на болести не се поврзани со Otolaryngology.

Спазам вратот

Спазам вратот

Грчевите - компресија на крвните садови, нервни снопови, а зад нив - на мускулното ткиво. Пред погодените нервните ткива се нарушува регулацијата на васкуларниот тонус. Стагнира крвта во вените, да стојат оксидира метаболити. Во одговор на појавата на вазоспазам е уште една, со цел да се ограничи воспаление.

Зошто целото тело боли?

Зошто целото тело боли?

Често, по прекумерно физички напор или раните фази на обука во лице салата чувствува Досаѓање болка низ целото тело. Типично, ваквите болка не трае повеќе од неколку дена и да го реши на свој по телото се потребни одмор. Често, сепак, целото тело боли редовно во текот на времето, што може да биде симптом на различни многу сериозни болести кои бараат итен третман.

Зошто боли бубрезите?

Зошто боли бубрезите?

Бубрезите се уникатен тело. Тие промовираат ослободување на токсините од телото. Исто така се вклучени во сите видови на метаболизмот, одржување на константна внатрешна средина - ацидо-базната рамнотежа, го регулира крвниот притисок, се вклучени во хематопоеза. Ако бубрезите болка, нарушен функционирање на многу органи и системи.

Зошто боли рамото?

Зошто боли рамото?

Постојат многу причини за болка во рамото. Прво на сите, тоа е седентарен начин на живот, лошо држење на телото или премногу стрес на рамениот зглоб. Овие негативни фактори предизвика повреди и злоупотреби воспалителни или невролошки: osteochondrosis; калцификација на лигаментите; артритис; артритис; тендонитис; капсулитис; бурзитис; ишијас; сериозна нерви.

Туберкулоза

Туберкулоза

ПрегледШто е туберкулоза?Туберкулозата (на пример: премногу бубачка-знак-ниска-сис), исто така наречена ТБ, е инфекција предизвикана од бактерии. Туберкулозата обично ги погодува белите дробови, но може да се прошири на зглобовите, мочниот меур, 'рбетот, мозокот и другите делови на телото.Постојат 2 типа на ТБ:

Лихен Планус

Лихен Планус

ПрегледШто е лихен планус? Лихен плаус е состојба која предизвикува пурпурни или црвенило-виолетови испакнатини кои можат да се јават на кожата. На испакнатините има рамни врвови и се нерамни во форма. Ако внимателно ги погледнеш ударите, може да видите бели скали или снегулки на нив. Личен планус најчесто ги погодува внатрешните зглобови,

Нокти Грибични инфекции

Нокти Грибични инфекции

Преглед Што е габична инфекција? Инфекција со нокти или нокта на нозете се нарекува онхомикоза (на пример: на-е-ко-ми-ко-сис). Ноктите најверојатно ќе станат инфицирани од ноктите.Симптоми Кои се симптомите на габична инфекција на ноктите? Знаци на инфекција со габични нокти вклучуваат нокти кои се:

Назофарингеален рак

Назофарингеален рак

ПрегледШто е рак на назофарингеа?Назофарингеалниот (на пример, нео-зо-фер-во-ге-ал) ракот е малиген тумор кој се развива во назофаринксот (на пример: не-зо-фер-мастила). Назофаринксот е област каде што задниот дел од носот се отвора во горниот дел од грлото. Ова е, исто така, каде цевки од вашите уши се отвораат во грлото.

Склеродерма

Склеродерма

Преглед Што е склеродерма? Склеродерма (на пример: скларе-о-ДЕР-мух) е хронична (постојана) болест што влијае на кожата и може да влијае на внатрешните органи кај некои луѓе. Склеродерма предизвикува телото да произведува премногу колаген. Колаген е протеин кој ги сочинува сврзните ткива, како што е кожата.

Пулмонална хипертензија

Пулмонална хипертензија

Преглед што е пулмонална хипертензија? белодробни значи во белите дробови, и хипертензија значи висок крвен притисок. пулмоналната хипертензија е зголемување на крвниот притисок во крвните садови кои носат крв во белите дробови. тоа е сериозен здравствен проблем.белодробни артерии се крвните садови кои носат крв од срцето во белите дробови.

Простатитис

Простатитис

Е простатит? простатата е жлезда која е дел од машкиот репродуктивен систем. станува збор за големината на орев и помага во производството на сперма и ејакулација. простатата лежи под мочниот меур на човекот и пред ректумот. тоа го опкружува уретрата, која е цевка која ја носи урината.простатитис е воспаление на простатата.

Псевдониг

Псевдониг

Преглед што е псевдоним? pseudogout (на пример: soo-doh-gowt) е тип на артритис. тоа понекогаш се нарекува калциум пирофосфат (на пример: болест на кристално депонирање на дихидрат-фос-судбина). оваа состојба предизвикува болно отекување во еден или повеќе зглобови. тоа може да доведе до оштетување на зглобовите ако не се лекува.

Предвремена ејакулација

Предвремена ејакулација

Преглед што е предвремена ејакулација? предвремена ејакулација се случува кога мажот има оргазам порано отколку што тој или неговиот партнер би сакале. предвремена ејакулација може да се случи пред или непосредно по пенетрацијата.нема одредено време колку долго човекот треба да трае за време на сексот.

Стомак рак

Стомак рак

Преглед што е рак на желудникот? рак на стомакот (исто така наречен рак на желудник) е растот на клетките на ракот во поставата и ѕидот на желудникот.симптоми кои се симптомите на ракот на желудникот? понекогаш ракот може да расте во стомакот долго време пред да предизвика симптоми. во раните фази, ракот на желудникот може да предизвика следниве симптоми: