Совети за здрави деца и семејства

Здравство И Медицинскиот Видео: Internet Support Group 9 (Март 2019).

Anonim

Подигањето на семејството не е секогаш лесно. Вие сте зафатени, и така се вашите деца. Има многу да се направи за малку време. Но, влоговите се големи. Денес, многу деца се со прекумерна тежина или дебели. А здрав, активен начин на живот може да помогне во одржување на тежината. Исто така може да спречи здравствени проблеми, како што се дијабетес, срцеви заболувања, астма и висок крвен притисок.

Важно е да се создадат здрави навики рано. Овие ќе ви помогнат да направите паметен избор за вашето семејство. Децата ги имитираат своите родители, па затоа е важно да поставите добар пример. Советите подолу може да му помогнат на вашето семејство да биде здраво и среќно.

Патека за подобрување на здравјето

Јадење подобро (за деца и семејства)

 • Започнете го денот со здрав појадок. Го обновува телото и обезбедува енергија за денот.
 • Дозволете им на децата да помогнат во планирањето и подготвување 1 оброк секоја недела.
 • Јадете заедно како семејство што е можно почесто.
 • Најдете време јадење и полека да џвакаш. Потребни се 20 минути за мозокот да му каже на телото дека сте полни.
 • Јадете повеќе зеленчук и свежо овошје. Цели за вкупно 2 чаши овошје и 2 1/2 чаши зеленчук секој ден.
 • Јадете повеќе цели зрна. Примерите вклучуваат овес, кафеав ориз, 'рж и цела пченица тестенини. Обидете се да јадете најмалку 3 унци од цели зрна секој ден.
 • Пијте многу течности. Изберете вода, ниско-масно или нефарно млеко и нискокалорични пијалаци.
 • Служи на различни видови храна.
 • Да се ​​сервира храна во мали порции.

Јадење подобро (за родителите)

 • Награди деца со пофалба, а не храна.
 • Не барајте или наградувајте чиста чинија. "Дозволете вашите деца да побараат повеќе ако се уште се гладни.
 • Прочитајте етикети за исхрана за големина на служење и Оваа информација може да ви помогне да одберете храна која одговара на потребите на вашето семејство.
 • Печете, пилете или употребувајте храна за да ја намалите
 • Избегнувајте готвење со путер или растително масло. Користете поздрави верзии како маслиново, канола или сончогледово масло.
 • Изберете закуски кои нудат хранливи материи и енергија. Овие се од суштинско значење за активни, растечки деца.
 • Прашајте го вашиот доктор за витаминските додатоци за вас и вашите деца.

Да се ​​биде поактивен (за деца и семејства)

 • Помести повеќе. Обидете се да добиете помеѓу 30 и 60 минути физичка активност секој ден. Кратки сесии на движење во текот на денот се зголемуваат.
 • Вклучи физичка активност во вашата дневна рутина. Прошетајте како семејство пред или по оброците.
 • Направете играње со вашето семејство забава. Бидете активни со стрели или играчки.
 • Бидете активни во домот. На пример, можете да правите, вакуум, градина, или да одите на кучето. Овие активности се добри начини да согорувате калории.
 • Вклучете ги активностите, како на пример пешачење или возење велосипед, кога одите на одмор.
 • Запознајте ги вашите дневни потреби за калории.Биланс на калории што ги консумирате со калории што ги согорувате.
 • Ограничете време на телевизија, компјутер и видео игри на помалку од 2 часа дневно. Наместо тоа, поттикнете ја физичката активност.

Да се ​​биде поактивен (за родителите)

 • Паркирајте го автомобилот подалеку на работа или во продавници.
 • Земете ги скалите наместо лифтот.
 • Спуштете се од автобусот на едно место порано и одете по остатокот од патот.
 • Вежбајте додека гледате телевизија дома. Користете машина, подигнете тегови и истегнувајте.
 • Прошетај да правиш задачи.
 • Бидете пример за вашите деца. Направете нешто активно секој ден.

Колку сте активни?

Користете ги примерите подолу за да го измените нивото на активност. Добијте мешавина на нивоа и обидете се со текот на времето.

Умерени Енергични Енергични
Одење Џогирање Вклучување
Вода за пробивање Кръпни круга (лесен напор) > Велосипед (9 милји)
Велосипед (9 милји) Велосипед (повеќе од 14 милји) Танцување
Аеробик со низок притисок Чекор аеробик Играње двојки тенис
Играње синглови тенис Правосудство Преместување на мебел
Играње кошарка или фудбал Играње со деца Укинување на тежината
Лизгање во живо Работи што треба да се разгледа Следете ги овие дополнителни совети за да создадете здрав начин на живот за вас и вашето семејство.
Чувајте дневник за храна. Следете го она што го јадете, колку, кога, и зошто. Држи дневник на активности. Следете ја вашата вежба: тип, време и ниво. Јадете на масата на кујната. Избегнувајте јадење во автомобилот или додека гледате телевизија. Ова ви помага да се фокусирате на тоа колку јадете и да помогнете да се спречи прејадување.

Ставете вежби на вашиот календар за да ги задржите. Поставете облека за вежбање пред ноќта.

Поставете цели што можете да ги постигнете. На пример, настојувајте да јадете повеќе зеленчук и помалку висококалорична храна.

 • Јадете само кога сте гладни. Не јадете, бидејќи сте досадни, уморни или стрес. Наместо тоа, создавајте други навики. На пример, прошетај, играј на игра, читај книга или повикај пријател.
 • Обидете се да не прејадете. Откако веќе не сте гладни, притиснете ја табелата подалеку.
 • Магазин за прехранбени продукти на целосен стомак. Ова ќе ви помогне да направите поздрава храна избори. Потешко е да се одолеете на импулсот или лошите избори кога стомакот е празен.
 • Бидете паметни за тоа што пиете. Повеќето пијалоци се празни калории.
 • Изберете вода или опции за ниско или без калории. А 32 мл. редовната сода има до 400 калории.
 • Ограничете колку алкохол пиете.
 • Прашања што треба да ги прашате вашиот лекар
 • Колку калории треба да ги јадат моите деца и секој ден?
 • Какви видови на физичка активност ви препорачувате?
 • Дебелината и условите поврзани со тежината трчаат во моето семејство. Дали ова значи дека моите деца се изложени на зголемен ризик?
Совети за здрави деца и семејства
Категорија На Медицински Проблеми: Исхрана