Акни лечење адолесценти

Здравство И Медицинскиот Видео: Лечен Акне 12 Мин.Avi (Јануари 2019).

Anonim

Појавата на акни се случува главно во адолесценцијата и се совпаѓа со пубертетот. Болеста може да се случи долго време, со повторливи и лузни.

Во зависност од тежината на болеста постојат неколку форми. Генерално, болеста се карактеризира со воспаление на лојните канали и фоликулите на косата поради блокада на лојните приклучоци и микробиолошки колонизација. Во групата на себум и мртвите клетки на кожата во ductless жлезди комедони нодули формирана сферична форма со црна точка во центарот. Оваа црна точка и создава основа за развој на инфекција и воспаление со гноење.

Акни обични (вулгарна) лесна болест се карактеризира со тинејџери во 80% од случаите, е предизвикана од болести на ендокриниот систем. Приливи salootdeleniya секогаш на високо ниво, често придружени со seborrhea. Ова полиморфна акни кај адолесценти, која вклучува мозолчиња, црни точки nahnoyvshyesya елементи. Понекогаш болеста станува потешка, акни достигне големи димензии, кои се формираат во болни инфилтрати што содржат гној. На површината на кожата произведува виолетова-црвена болни лимфни јазли, и воспаление продира длабоко во кожата. По инфилтрати на спојување (акни conglobata) формирана бавни апсцеси, кои кога се оставени на кожата исцелување нееднаков тешки лузни.

Третмани вклучуваат неколку видови на акни тематски третман, додека потешки надополнета заеднички третман. Локален третман започнува со изборот на здравствената заштита во зависност од типот на кожата, главно антисептички течни и маст. Потоа пропишува фармаколошки третман, во зависност од степенот на манифестација и сериозноста на гноен процес. Кога изречена гнојни воспаленија со присуство на елементи потребни третман со антибиотици. Мора да биде назначен витамини и корекција на храна. Во тешки случаи, хируршки третман.

Тинејџерски акни домашни правни лекови почне да се лекува, се зголеми хигиената и исхраната промена на режимот. Важни пешачење во свеж воздух и здрав сон. Насловна лекови мора да биде свежо подготвена или се чуваат во фрижидер за не повеќе од 5-7 дена. Еден од домашни правни лекови за лекување на акни кај младите е конска опашка. Земете 2 лажици сува трева конска опашка се прелива со чаша врела вода, се вари 5 минути, се остава да отстои 30 минути. А потоа се исцеди и избришете кожата 2 пати на ден после миење. Ако ова супа за да додадете 1 лажица масло. една лажица вотка, а потоа како резултат лосион може да се чуваат за долго време (2-3 недели) и се користи за бришење, облоги и коцка мраз за кожа. Одлична маска за порозна кожата со акни, се фаќа на мал ренде кисело јаболко, да додадете скроб да се формира редок цемент и се применуваат на лицето за 20 минути. Со 2 лажици рендан јаболка 1 лажичка на скроб. Исплакнете со топла вода.

Третман на акни кај тинејџерите може да се направи без антибиотици и алкохолот со поблаги форми на болеста. Скинорен многу популарна апликација во форма на гел и крем. Гел се користи со многу мрсна кожа. Скинорен се нанесува на мобилен два пати на ден. Популарни младите како серија на медицинска козметика Клин Klear содржи антисептик и анти-воспалителни компоненти. Оваа серија вклучува производи за перење, струже, длабинско чистење тогаш, лосиони, тоници, moisturizers. Важно е да се запамети дека креми може да се користи во присуство на воспаление и гноење, како што постои ризик од зголемување, ширење на инфекцијата на здрава кожа. Можете да ги користите во присуство nevospalennyh црни точки. Успехот на секојдневна нега на кожата.

Правопис и извор синтаксата кога изведба спасен. Член присутни местото на "сајтот" Одлично здравје! "

Акни лечење адолесценти
Категорија На Медицински Проблеми: Болести