Остеопороза третман народни лекови

Здравство И Медицинскиот Видео: New Medical Treatments For Transgender Adolescents: Norman Spack At Tedxbeaconstreet (Март 2019).

Anonim

Остеопороза на рбетот и други делови на скелетот тенденција постарите луѓе, понекогаш тие се болни млади луѓе со недостаток на калциум.

Третман на остеопороза народни лекови

Остеопороза на рбетот и други делови на скелетот тенденција постарите луѓе, понекогаш тие се болни млади луѓе со недостаток на калциум. Суштината на болест која коските губат калциум и други елементи во трагови се macroporous и кревка, лесно скршен резултира со остри движења, но тоа испадна прилично есен. Од фрактури расте лошо, има компликации кои водат до сериозни последици.

Пауза на болеста, да се ослободи од болката во грбот да помогне во лекувањето на остеопорозата народни лекови. Жените се препорачува заедно со додатоци на калциум да се направи concoctions на билки кои имаат слична акција на хормонот естроген. Овие билки вклучуваат Salvia officinalis, Marrubium vulgare, хоп обичните, црвена детелина, луцерка семе, тилчец сено. Мажите, според тоа, се препорачува билки со androgenic ефект: ВОЗДУХ мочуриште, кадрава магдонос, целер градина, поле Талабани, мирисна Woodruff, млечок.

Третман на остеопороза народни лекови

Додатоци на калциум се од тепани јајце школка и креда или купи во аптека. Се препорачува да се земе дневен 1 лажичка глина. Во исхраната мора да бидат присутни млечни производи, зеленчук, житарки, ореви, овошје и сокови од нив. Дневен адекватен внес на калциум и минерали ги спречи истекување на вода од коските. Пауза губење на коскената калциум и минерали и билки за да им помогне со хормонската активност наведени погоре.

Популарната фолк третман на болки во грбот тинктура од нежни цвеќиња или борец како триење. За тинктури се стаклени цвеќе на 0,5 литри вотка, инсистираат на темно место за 7-10 дена, а повремено протресување. Со цел зајакнување на коските, традиционална медицина препорачува земање мама два пати на ден на топката од еден натпревар главата, растворени во вода. Нормално курс - 3 недели по интервал тоа се повторува. Mumiyo забрзува лекувањето на фрактури.

За да се забрза коска исцелување и се охрабруваат да се фаќа ела масло во регионот на фрактурата (освен рани). Да се ​​одржи на фрактура исто така може да се применуваат облоги на comfrey корен во лушпа или маст. За лушпа зема 3 суп.л-патки. лажици сушен корените, истури 0,5 литри ладна вода и топлина над ниските топлина во затворен сад за да не се вари, па инсистираат на 4 часа, вирус. За масти се 2 суп.л-патки. лажици свежо корени и нанесуваат со 2 лажици. лажици Неподправената свинско масти.

Овие растенија како comfrey висок и борец ripovydnyy можност да се релаксираат болка во мускулите, олеснување на болката од остеопороза и промоција на исцелување од фрактури. Тие се користат како триење на алкохол или масти. Кога скршени ребра и други коски во внатрешноста на популарен третман се врши со мешавина од 200 ml сок sloe со 1-2 лажици. лажица мелени цвеќиња cornflower, се секое утро на гладно 1-2 лажици. лажица смесата за 8 дена.

Голема помош со затворени фрактури може да обезбеди само-масажа, се препорачува да се направи 2-3 ден по фрактура (само во затворени!). Од големо значење во спречувањето на остеопорозата е активен режим мотор, навика на утрински вежби, за да се долги прошетки на чист воздух, различни спортови.

Остеопороза третман народни лекови
Категорија На Медицински Проблеми: Болести