Ureteroscopy: што е тоа

Здравство И Медицинскиот Видео: Ендоскопоско Отстраняване На Уретерални Камъни С Холмиум Лазер, Д-Р Давидов, Токуда Болница София (Јуни 2019).

Anonim

Во уролошки пракса за визуелна инспекција на генитоуринарниот систем со користење на различни методи. За да се дијагностицира абнормалности на уретрата (мочниот канал) кај мажите и жените го користат посебен метод на испитување - uretroskopyyu.

Ureteroscopy се користи за долго време, бидејќи на почетокот на дваесеттиот век, но нејзиното значење не е информативен метод poteryala.Etot ни овозможува да ги видите промените не се достапни за преглед и други методи. Тоа се користи денес. Но, алатки и техники кои денес значително зачекори напред значително да се намали непријатноста од постапката.

Како што е прикажано uretroskopyya

Овој истражувачки метод се користи за одредени индикации. Во спроведување на uretroskopyy може да се разликува процеси како што се тумор уретрата и својата трета партија телото, и ја потврди или негира осомничени туберкулоза, сифилис, генитален кандидијаза херпетични лезии или уретрата, која се појави во претходната лабораторија и инструментални истраги.

Кога чувството на мочниот канал, кога таа влезе во системот на цевката, лекарот може да се открие мали инфилтрати околу уретерот (акумулација на воспалителни ткиво). Тоа може да се најде како посебен процес - уретрата adenyt Затворено - ако постои блокада на жлездите на мочниот канал.

Исто така, ендоскопија може брзо и лесно да се идентификуваат овие лезии во мукозните уретрата како гранулација и ерозија, дегенерација на епителните воспаление на уретрата и жлезди празнини, лезии во ридови семе тумори и уретрална стриктура на.

Така, главните индикации за uretroskopyy се:

  • туѓи тела мочниот канал;
  • хронична уретритис;
  • чирови и тумори на мочниот канал;
  • уретрален дивертикули или цисти.

Ако постои сериозен процес uretroskopyyu забрането.

Со uretroskopyy исто така, може да извршува определени медицински манипулација - electrocoagulation или подмачкување семе туберкулозни лапис да ги вадете туѓите предмети и да биопсија.

Држејќи uretroskopyy: како што се случува

Пред постапката да се спречи инфекција носи еден профилактички администрација на антибиотици. Постапката е направен без анестезија, но кај некои пациенти и деца можат да се пријават локална анестезија. Уредот се третираат со анестезија и го подобрува лизга кога се администрира супстанција.

Да учат користат два вида на ureteroscopy - Валентин ureteroscopy, која има централно осветлување или ureteroscopy irrigative Голдшмит. Постапката се вклучени лекар и медицинска сестра им помага.

Пациентот треба да го испразните мочниот меур и се соблечам, а потоа оди на специјален стол во задниот дел на разведени и крена нозете, виткање колена. Лекарот поставени меѓу нозете на пациентот и зема цевка големината на уредот, кој лесно да помине низ многу тесен дел од уретрата - својот надворешен отвор кој е претходно третирани со посебни антисептик решение.

Цевка намачкани со глицерин и многу нежно инјектира во мочниот канал во областа на надворешен сфинктер. За да ги видите машки задниот уретрата, цевка ќе навлеземе подлабоко надминување сфинктер и поместување на одреден агол.

По внесување на цевка на сакана должина на тоа во посебен уред е отстранет и на негово место се воведе одвод брисеви, и оптика и светлина.

Ureteroscopy однесување на задниот уретрата (со длабочина) на предната страна, гледајќи во неговата структура чекор по чекор.

резултати uretroskopyy

Лекарот испитува сè, чекор по чекор, уретрата, споредување на сликата се гледа со нормалната структура на уретрата и истакнувајќи сите отстапувања од нормата.

Нормален уретрален мукоза влажна и сјајна. Длабоко розова боја, поблиску до надворешните делови - бела и жолта боја. Ако ја промените бојата или структура на доктор внимателно ја доловува сите откриени прекршоци за дијагноза.

По завршување на постапката, сите уред систем измие и стерилизирани, да ги задржи единица стерилна, па се грижи за инфекција во текот на постапката не е потребно.

Ureteroscopy: што е тоа
Категорија На Медицински Проблеми: Болести