Зошто боли бубрезите?

Здравство И Медицинскиот Видео: Lifestyle Christianity - Movie Full Hd ( Todd White ) (Март 2019).

Anonim

Бубрезите се уникатен тело. Тие промовираат ослободување на токсините од телото. Исто така се вклучени во сите видови на метаболизмот, одржување на константна внатрешна средина - ацидо-базната рамнотежа, го регулира крвниот притисок, се вклучени во хематопоеза. Ако бубрезите болка, нарушен функционирање на многу органи и системи.

Ренална патологија манифестира со различни симптоми да бидат свесни за. Ова ќе ви овозможи време да се оди на лекар и да се избегне развој на компликации.

Секоја болест има одредени клинички знаци. проблеми со бубрезите, многу луѓе се поврзани со болка во долниот дел на грбот. Но, ова е само еден од можните приговори. Кога болката во бубрезите, симптомите зависат од причината произлезе од неговата слабост и тежина. Прво на сите такви прекршоци во телото е поделена на акутни и хронични. Со акутна болест вклучуваат акутен пиелонефритис, која е доцна компликација по третман на инфекција на уринарниот тракт. Излегува тој често болно мокрење, болка во стомакот, грбот, висока температура.

Важна дијагностичка вредност повика Pasternatskogo симптом - остра болка во бубрезите проекција со светлина допирање раката на задниот раб. Сите овие манифестации предизвикана од инфекција, која е причината зошто му наштети на бубрезите.

Хронична повреди на телото како резултат на честите воспаленија, а тоа може да биде компликација на уролитијаза. Најчести хроничен пиелонефритис, при што постои брановидна: периоди на промени егзацербација а продолжен ремисија. Кога болката во бубрезите продолжи, симптомите се зголеми. На местото на регионите во развој на воспаление на сврзното ткиво што не ги имаат потребните структура. Како резултат на тоа, бубрезите почнуваат да ја губат својата функција. Кај пациенти имаат оток, обично на лицето, зголемен притисок може да се развие анемија.

Многу поретки хроничен гломерулонефритис, кој е еден од најсериозните болести од овој вид. Тоа често доведува до хронична бубрежна инсуфициенција. Таквите воспаление се јавува вклучуваат имунолошки механизми, односно алергени. Болеста се развива незабележано, постепено зголемување на притисокот, има главоболка, вртоглавица, оток ширење.

Боли бубрезите направам?

Загрижени зошто му наштети на бубрезите, мора внимателно да се утврди можните причини кои доведоа до оваа слабост. За она што е потребно, прв од сите точна дијагноза, да се донесе посебен испит. Тоа ќе продолжи да се избере соодветен третман кој ќе помогне да се врати на функцијата на еден од најважните органи на човечкото тело. Кога бубрезите боли да се направи - решава лекар.

Внимателно своите препораки е клучот за брзо закрепнување и да се избегне сериозни компликации.

Прво на сите, курсеви за антибиотска терапија. Изборот на дрога зависи од видот на патогенот, која е утврдена од страна на резултатите од тестови на урина. Кога бубрежна болест треба да пијат многу течности - овошни пијалоци брусница, брусница, и продолжената употреба на т.н. бубрезите билки. Ова мечкино грозје, поле конска опашка, боровинка лист и други.

За време на егзацербација на хронични заболувања на течности, за разлика, е малку ограничен. Кога притисокот и појава на едем назначен антихипертензиви и диуретици во исхраната е ограничен внес на сол. Генерално, ако бубрезите болка, се применува специјална исхрана која обезбедува максимално намалување на товарот врз телото на пациентот. Исклучени зачинета храна, зачини, зачини, зачини, месо и риба супа, кафе и алкохол.

Во случај на бубрежни камења за кршење на камења со користење на различни методи, како што ултразвучни дробење или хируршка екстракција. Со правилна исхрана може да спречи натамошна појава на бубрежни слични субјекти.

Кога се препишува терапевтски хранење бројат во на прво место, на хемискиот состав на камења (урати, оксалати, фосфати, мешани камења). Зошто боли бубрезите? Причините можат да бидат различни - тоа хипотермија и метаболички нарушувања и генетска предиспозиција. Без оглед на фактори кои беа поттик за развој на болеста, лекувањето на бубрежно заболување секогаш во насока на максимизирање на обновување на функциите на телото. За да се постигне овој резултат е можно само со навремено лекување и внимателни почитување на сите рецепти и рецепт.

Зошто боли бубрезите?
Категорија На Медицински Проблеми: Симптомите