Се тресат главата за време на рок концерт не може - лекарите

Здравство И Медицинскиот Видео: Ac/Dc - Rock Or Bust (Official Video) (Март 2019).

Anonim

Лекарите забранета тресат главата на рок концерт.

Како пример за опасностите од таквото однесување даден случај вентилатор Моторхед. На 50-годишниот фан формира згрутчување во мозокот. Еден човек мораше да се преземе во болница, каде што помина две недели, вели за Daily Mail. Тој силно главоболка. И болката се зголемува.

Компјутеризирана томографија потврди крвта од десната страна, како резултат на која е формирана на тромб. Тромб се отстрани хируршки. Ние знаеме, овој вид на модринки обично се јавуваат по тешки удари. Но пациентот не е повреден во последно време. Но, еден месец пред почетокот на настанот, тој отиде на концерт на вашиот омилен бенд.

Ова е четврта документиран случај на субдурален хематом предизвикан од фактот дека луѓето одмавна со главата. Во еден случај, лице загина на хематом. Ако некое лице е многу тресе главата, зголемен ризик од руптура на крвните садови. Лекарите предупредуваат дека оваа практика може да предизвика прекин на каротидната артерија, камшици повреди на вратот, скршен врат и акумулација на воздух во градната празнина.

Се тресат главата за време на рок концерт не може - лекарите
Категорија На Медицински Проблеми: Совети